Чи знали ви?

 • Ви перевершили мої сподівання

  Програвши в 1986 році матч Гаррі Каспарову з рахунком 0,5 : 5,5, англійський гросмейстер Ентоні Майлс захотів вибачитися перед своїм колишнім професором математики, який приїхав в Базель вболівати за нього.

  — Шкодую, що не виправдав ваших надій, сер! — сказав гросмейстер.

  — Навпаки, — уїдливо відповів той, — ви їх навіть перевершили, набравши на пів-очка більше, ніж я припускав.

 • «Мале» і «велике» мистецтво

  У XV ст. арифметику називали «малим мистецтвом», а алгебру — «великим мистецтвом».

 • Математика як сварлива жінка

  Ньютон сказав про математику, що вона подібна до сварливої жінки, якщо хто захоче з нею поспілкуватися, то повинен весь час сперечатися.

 • Титули видатних математиків

  Гаусса називали «королем математики» навіть його сучасники.

  Вієта називали «батьком алгебри».

  Вінера називали «батьком кібернетики».

 • «Немає нічого більш порожнього...»

  Рене Декарт, творець аналітичної геометрії, ставився до математики без належної поваги. В одній із своїх праць він писав, що «немає нічого більш порожнього, ніж займатися марними числами і уявними фігурами». З цією думкою вченого погоджувався його брат, який робив політичну кар'єру. Він заявляв, що «негідно братові парламентського радника принижуватися до того, щоб бути математиком».

 • Населення колоній

  У 1914 році німецькі колонії населяли 12 млн. чоловік, а британські — майже 400 млн.

 • 75 томів Ейлера

  Зібрання творів Леонарда Ейлера становить 75 великих томів, і якщо кожного дня переписувати по десять годин його роботи, то не вистачить 76 років.

 • Людвіг ван Бетховен і арифметика

  Великий німецький композитор Людвіг ван Бетховен так і не зміг освоїти всі арифметичні операції. Множення і ділення були для нього нерозкритою таємницею. Наприклад, щоб помножити 12 на 60, геніальний композитор 60 разів складав по 12.

 • Гільберт про астрологію

  Знаменитий німецький математик Давид Гільберт (1862—1943) одного разу сказав, що якщо зібрати разом 10 найрозумніших людей і попросити їх придумати найдурнішу річ на світі, то їм не вдасться придумати нічого більш дурного, ніж астрологія.

  (Примітка. Астрологія — система вчень, спираючись на яку, нібито, можливо за розташуванням небесних тіл, передбачати майбутнє події.)

 • Звідки прийшов «ікс»?

  До нас «ікс» прийшов від арабів. Невідоме число вони позначали словом «шей», тобто «ніщо», «щось». Потім замість слова писали його першу літеру «ш». Це позначення в арабів запозичили іспанці, тільки замість «ш» вони писали «х», а називали «ш». Від іспанців цей знак потрапив до французів. І тут нарешті «х» став називатись «іксом». А потім він і до нас перекинувся, значок і назва.