Чи знали ви? сторінка 6

  • Чому Нобелівська премія не вручається за досягнення в математиці?

    Існує думка, що Альфред Нобель не включив математику в список дисциплін своєї премії через те, що його дружина зрадила його з математиком. Насправді Нобель ніколи не був одружений. Справжня причина ігнорування математики Нобелем невідома, але є кілька припущень. Наприклад, на той момент вже існувала премія з математики від шведського короля. Інше припущення — математики не роблять важливих винаходів для людства, так як ця наука має чисто теоретичний характер.

  • Нуль в культурі майя

    Майя використовували нуль у своїй двадцятирічній системі числення майже на тисячоліття раніше індійців. Перша збережена стела з датою календаря майя датується 10 грудня 36 року до н. е.

    Цікаво, що тим же самим знаком математики майя позначали і нескінченність.

  • «Аліса в країні чудес»

    Одразу ж після виходу з друку (у 1865 році) книжка Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес» потрапила в руки королеви Англії. Вона була у захват від дивовижних пригод Аліси і тут же попросила принести їй інші книги цього чудового письменника. Яке ж було її розчарування, коли з'ясувалося, що інші праці цього автора присвячені математиці.

  • Девіз Піфагора (580—500 рр. до н.е.)

    Розповідають, що на персні Піфагора було викарбовано такий девіз: «Тимчасова невдача краще тимчасової удачі».

  • Порада математика поетові

    В одній із поем Альфреда Теннісона (1809—1892 рр.) було таке висловлювання: «Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі людина народжується».

    Незабаром Теннісон одержав листа від одного математика:

    «Шановний пане, твердження, яке я прочитав у Вашій поемі, а саме: «Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі людина народжується», — не витримує жодної критики. Коли б це було так, то, як Ви й самі повинні визнати, людство перебувало б у стані рівноваги щодо своєї кількості. Але ж доведено, що кількість людей на земній кулі постійно зростає. Тому раджу Вам у наступному виданні свого твору змінити Ваш вислів на такий: «Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі народжується одна та одна шоста людини». Це я подав скорочено, бо повна цифра становить 1,6749 людини».

  • Страшні машини

    Захищаючи рідне місто Сіракузи від нападу римлян, великий фізик і математик Архімед (287—212 рр. до н.е.) так налякав ворогів своїми небаченими бойовими машинами, що варто було після цього над стінами показати звичайний дрючок або мотузку, як римляни розбігалися з криком:

    — Архімед знову направляє на нас якусь машину!

  • В чому полягає гармонійний розвиток особистості?

    Піфагор в своїй школі навчав розвивати як розумові, так і фізичні якості, подаючи власний приклад учням. Адже він був першим олімпійським чемпіоном з кулачного бою та навіть в досить похилому віці вів активний спосіб життя.

  • Праця, написана в тюрмі

    Паризька Академія наук оголосила конкурс на тему «Про розповсюдження хвиль у циліндричних басейнах». За десять років не було подано жодної праці. В цей час у Парижі жив славетний у майбутньому український учений Михайло Васильович Остроградський (1801—1862 рр.), який слухав лекції відомих математиків та фізиків. Одного разу батько не надіслав йому вчасно грошей. І Михайла Остроградського, який заборгував власникові готелю, посадили в боргову в'язницю. Там він і написав видатну працю, в якій було розв'язане питання, поставлене Паризькою академією.

  • Незручний костюм

    Михайло Остроградський не любив модного одягу. Якось кравець усе ж таки умовив його пошити новий костюм за останньою модою.

    — Я зробив усе, як треба, — запевнив він ученого. — Адже ви не повинні відставати від віку.

    На це Остроградський відповів:

    — Та як же я гнатимусь за віком у таких вузьких штанях?

  • Перше знайомство Ковалевської з математикою

    Ковалевська Софія Василівна (рос. математик) познайомилася з математикою в ранньому дитинстві, коли на її кімнату не вистачило шпалер, замість яких були наклеєні листи з лекціями Остроградського по диференціальному і інтегральному численні.