Шістдесяткові дроби
Особливо цікаві вавилонські шістдесяткові дроби, або так звані «сексагезимальні дроби». Вони нагадують наші десяткові дроби, тільки замість знаменників 10, 102, 103, ... вавилоняни ставили 60, 602, 603, ... і записували «дроби так само, як і натуральні числа.
Користуючись такими шістдесятковими дробами, вавилоняни повинні були багато дробів зображати наближено. У цьому недолік і водночас перевага цих дробів. Шістдесяткові дроби стали постійним знаряддям наукових обчислень спочатку грецьких, потім арабських і середньовічних європейських учених аж до XV ст., поки їх не замінили десяткові дроби.
Однак в астрономії вчені всіх народів користувалися шістдесятковими дробами аж до XVII ст., називаючи їх астрономічними дробами.
Для обчислень з дробами вавилоняни складали величезні таблиці, які виражали в шістдесяткових дробах основні дроби. Наприклад:
Достовірних відомостей про те, як вавилоняни виконували дії над шістдесятковими дробами, немає. Але найімовірніше, що не тільки додавання, віднімання, а й ділення дробу на дріб виконували аналогічно до відповідних дій над цілими числами за допомогою подрібнення, тобто зміни одиниці лічби.
А як множили дріб на дріб? Досить високий розвиток вимірювальної геометрії (землеміряння, вимірювання площ) примушує думати, що вавилоняни перемагали ці труднощі: зміна лінійного масштабу в 60 раз дає зміну масштабу площі в 60 · 60 раз.
На відміну від єгиптян, які зводили множення до подвоєнь, вавилоняни виконували його так само, як і ми, — порозрядно. Вони широко використовували таблиці множення і таблиці обернених значень.
Слід зазначити, що й у Вавилоні область натуральних чисел остаточно не розширилася до області додатних раціональних чисел, бо вавилоняни розглядали тільки скінченні шістдесяткові дроби, в області яких ділення не завжди виконується.
Джерело: О. І. Бородін. Історія розвитку поняття про число і системи числення.