Математичні ігри для малечі

Кілька математичних ігор, які можна використати як у позакласній роботі з учнями І-II класів, так і на уроках. Кожна гра - це вільне заняття, цікаве проведення часу. Разом з тим вона є джерелом знань учнів на ранніх стадіях математичної освіти. Вибирати ігри треба відповідно до віку дітей, змісту матеріалу уроку і рівня знань учнів.

Гра на закріплення лічби від 1 до 10

Гру проводять з учнями І класу на спортивному майданчику. Дітей розставляють по колу. У центрі кола стає вчитель. Він кидає м'яч учням.

Учень, який схопив м'яч, лічить від 1 до 10 і в зворотному порядку, після чого кидає м'яч учителю. Учитель кидає м'яч іншому учневі і т. д. Якщо учень помилиться в лічбі, то сходить з кола і вибуває з гри.

Граючись, діти закріплюють навички лічби від 1 до 10. Гра має також виховне значення: учні, які погано лічать, вибувають з гри; вони намагатимуться краще ставати від товаришів.

Гра «Хто перший!»

Креслять три концентричні кола (зі спільним центром) на землі (менше, більше і ще більше). На відстані 3 м від центра проводять лінію, перпендикулярну до відрізка, що виходить з центру кіл. На лінії стають учні і кидають кубик. Кожний учень кидає кубик три рази.

Якщо учень влучить у малий круг, то дістає чотири очка, якщо у великий - одне очко, а в середній - три очка. Хто набере вісім очок, той виграє. Діти кидають кубик і додають числа, підраховуючи очки. Гру можна проводити з учнями будь-якого класу, тільки треба змінювати числа - кількість очок у кругах.

Гра «Подумай»

Гру проводять у класі. Учитель показує дітям різні предмети. Вони їх лічать. Після цього вчитель кладе частину цих предметів у коробку. Учні лічать предмети, що залишились, і вгадують число захованих. Виграє той, хто перший вгадав число предметів, які поклали в коробку.

Для цієї гри можна брати різні кольорові предмети (кольорові кубики, прапорці, кольорові палички, квіти з паперу тощо).

Гру можна проводити ще й так. Грають чотири учні: один лічить покладені на парту предмети, а інші учні спостерігають. Тепер учень забирає частину предметів і затискує їх у руці та пропонує відгадати, скільки предметів він заховав. У цьому варіанті гри краще мати дрібні предмети: палички, камінці тощо.

Ще один варіант. Вчитель говорить: «У мене всього дев'ять паличок; в одній руці три; вгадай, скільки в другій руці».

Гра на віднімання чисел у межах 20

Грають на спортивному майданчику групами по 3-4 учні. На землі креслять фігуру, подану на рис. 1.

Рис. 1. Гра на віднімання чисел у межах 20.

Числа пишуть у чотирикутниках загостреною паличкою. На відстані 2-3 м від фігури креслять лінію, на якій стають учні, що кидають кубик (кожний три рази). Якщо кубик попаде в чотирикутник з числом, то учень виграє і збільшує кількість своїх очок, які є на верхній грані кубика, на число, записане в чотирикутнику. Якщо кубик попаде в порожній чотирикутник, то в нього знімається 5 очок. Якщо учень, кидаючи кубик, вперше набрав 2 очка, а вдруге попав у порожній чотирикутник, то він не має жодного очка, і грає другий учень. Виграє той, хто набере більше очок.

Зауважимо, що лінію, з якої кидають кубик, треба креслити паралельно прямокутнику з числом 2 або 1, тоді гра стає важчою і більш цікавою.

Гра «Веселий цирк» (автор В. С. Чуманова)

Грати можуть 2-5 чоловік. Гра складається з карток з малюнками, розрізаних навпіл. На звороті кожної половинки надруковано приклад з таблиці множення, наприклад 2 x 3, а на відповідній половинці цієї ж картки відповідь 6.

У таблиці множення деякі відповіді повторюються, наприклад: 2 x 9 = 18 і 3 x 6 = 18. Для того, щоб не було непорозумінь, слід писати такі приклади різними кольорами. Усі половинки карток перемішують і роздають порівну учням, що братимуть участь у грі.

Той, хто перший починає гру, пропонує будь-який приклад і кладе картку цифрами вгору на середині стола. У кого є відповідь до цього прикладу, той кладе свою картку поряд. Перевернувши обидві половинки, дивляться чи дістали відповідний малюнок. Хто помилився, забирає картки собі і втрачає хід.

Якщо учень правильно поклав картку, він задає новий приклад і т. д. Якщо у кого-небудь є приклад і відповідь до нього, то він може викласти свої картки на стіл, не втративши при цьому ходу. Виграє той, хто перший здасть свої картки. Картки для гри може підготувати сам учитель, розфарбувавши їх так, як сказано вище.

Гра «Оплески»

Учитель виходить на середину класу і лічить від 1 до 30. Діти сплескують у долоні, якщо число, яке назвав учитель, ділиться на три. Хто помилився, виходить з гри.

Гру «Оплески» можна повторити, змінюючи умову: учні сплескують у долоні, коли число ділиться па 6, 8, 9 і т. д.

Примітка! Гра «Веселий цирк» закріплює таблицю множення, а гра «Оплески» - таблицю ділення.

Цікаві квадрати

Роботу з цікавими квадратами можна розпочати у формі гри навіть з учнями І-II класів. Для цього слід виготовити квадрат, поділений на 9 кліток, і маленькі квадратики (за розміром кліток великого квадрата) або кружечки, на яких написані числа.

Учень повинен розкласти маленькі квадратики (або кружечки) у порожні клітки великого квадрата так, щоб сума чисел у стовпчиках і рядках була однаковою. На зворотній стороні великого квадрата слід написати число, яке повинно виходити від складання чисел у рядках або стовпчиках.

Висновок

Зауважимо, що після проведення гри треба її проаналізувати: виявити і виправити помилки в обчисленнях учнів і вказати прізвища учнів, які найкраще лічили. Усе це заохочуватиме їх до роботи.

Джерело: Бібліотека вчителя початкових класів. Є. П. Морокішко, В. І. Чепелев. Київ, 1966.

Ключові слова: .