Карл Теодор Вільгельм Вейєрштрасс — німецький математик

Вейєрштрасс Карл Теодор Вільгельм народився 31 жовтня 1815 року в сім'ї секретаря бургомістра містечка Вестфалії (Німеччина) Остенфельда Вільгельма Вейєрштрасса.

Карл Теодор Вільгельм ВейєрштрассУ дитинстві Карл цікавився лірикою, прагнув вивчати музику, але у нього був поганий слух.

Вже в гімнастичні роки він захоплювався математикою. Понад шкільну програму вивчив інтегральне числення, геометричні роботи Я. Штейнера. Математика допомагала вносити свій внесок до сімейного бюджету: з 15 років він почав вести прибутково-видаткові книги у однієї з торговок шинкою і маслом.

Карл закінчив гімназію і, підкоряючись волі батька, поступив на юридичний факультет Боннського університету, хоча сам віддавав перевагу вивченню математики. Вивчення юридичних наук було нудним для Вейєрштраса, тому він незабаром перестав ходити на лекції і почав самостійно вивчати математичні праці. Йому попався короткий запис лекцій з теорії еліптичних функцій Х. Гудермана.

Через 4 роки після початку навчання, не подаючи заяви про допуск до іспитів, без свідоцтва про закінчення університету, Карл покинув Бонн і з'явився в рідній домівці. Продовжити подальше навчання не дозволяло матеріальне положення сім'ї. Карлу порадили підготуватися до складання іспитів на звання вчителя. Після складання письмових іспитів відбулися усні і пробні лекції в різних старших класах гімназії. Після блискуче складених іспитів 25-річний Вейєрштрасс отримав право на викладання в гімназіях.

1870: знайомиться з двадцятирічною Софією Ковалевською, що приїхала до Берліна для підготовки дисертації. Ніжне відчуття до неї Вейєрштрасс проніс крізь все життя (він так і не одружився). Вейєрштрасс допомагав Ковалевській вибрати тему дисертації і методи підходу до рішення визначених задач, регулярно консультував її зі складних питань аналізу, сприяв у одержанні наукового визнання.

Після захисту дисертації Ковалевська виїхала, на листи вчителя відповідала рідко і неохоче, за винятком ситуацій, коли їй терміново була потрібна консультація.

1889: Вейєрштрасс сильно захворів.

1891: несподівано вмирає Софія Ковалевська. Приголомшений Вейерштрас посилає квіти на її могилу і спалює всі листи від Ковалевської (листи від нього збереглися і були на початку XX століття опубліковані). Стан Вейрєштрасса помітно погіршується, він рідко встає, займається редагуванням своєї збірки праць.

1897: після тривалої хвороби Вейєрштрасс помирає від ускладнень після грипу.

Автор — Дерев'янко О.В. Науковий керівник — проф., д. пед. н. Петрук В.А.

Ключові слова: , .