Система числення

Щоб завантажити файл , виберіть один із сервісів

Для того, щоб файли були завжди доступні, вони збережені на різних сервісах. Звідти ви можете завантажити їх абсолютно безкоштовно. Якщо вам не вдалось цього зробити, то напишіть нам.

Нумерація

Системою числення, або нумерацією, називається сукупність правил і знаків, за допомогою яких можна відобразити будь-яке невід'ємне число.

Завдання всякої нумерації — зобразити будь-яке натуральне число за допомогою невеликої групи спеціальних знаків (цифр).

Цифри

Цифри (від арабського «сифр») — знаки для запису чисел. Слово «цифра» без уточнення зазвичай означає один з наступних знаків: \(0~1~2~3~4~5~6~7~8~9\) (так звані «арабські цифри»).

Існують також багато інших варіантів: римські цифри (I V X L C D M), шістнадцяткові цифри (0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F), у деяких мовах, наприклад, в івриті, в давньогрецькій та церковнослов'янській мовах, існує система запису чисел буквами.

Арабсько-індійські цифри

Родоначальницею нашої сучасної нумерації була, очевидно, нумерація, що виникла в Індії. На жаль, дуже мало відомо про те, як і коли в Індії почали позначати числа за позиційним принципом. З Індії ця система поширилася в інші країни. Деякі народи запозичили в індійців тільки позиційний принцип, зберігши своє старе написання цифр (наприклад, китайці), інші — запозичили в індійців і їх цифри.

Вже в 874 р. з’явились рукописи арабською мовою, які містили індійський позиційний запис чисел. Індійські, або, як їх іноді називають арабсько-індійські цифри пізніше поширились на всьому мусульманському сході, а також у мавританських країнах (територія сучасної Іспанії). Вони й стали прямими родоначальниками наших цифр.

Конвертер арабських чисел в римські

Переводить арабські цифри в римські

Джерело