Математика в інтернеті

(математичні віджети для студентів і школярів)

В даній статті мова піде про сайт primat.org, який по тематиці схожий з тим, який ви зараз читаєте. Цілком можливо ви вже знайомі з ним, але, якщо ні, то огляд цього веб-ресурсу до ваших послуг.

Primat.org

Рис.1. Зовнішній вигляд сайту Primat.org.

OnLine-сервісами для розв’язання математичних задач на сьогоднішній день нікого особливо не здивуєш. І хоча зовні все виглядає дуже просто – заходиш на сайт, вводиш дані, отримуєш результат, але  створення таких сайтів – кропітка робота. Про це я можу сміло говорити не по чутках, адже мій сайт http://formula.co.ua/ теж «вміє розв’язувати» деякі задачі з елементарної математики.

Зазвичай, на сайтах для реалізації подібного функціоналу використовують JavaScript. На цій мові програмування пишуться спеціальні сценарії-скрипти, які розв’язують певні задачі. Якщо по-простому, то це міні-програми, що працюють одразу у вікні браузера. У чому основна проблема таких сервісів? Справа в тому, що для кожної задачі потрібен свій сценарій. На сайті primat.at.ua є дещо інший підхід, а саме – математичні віджети від Wolfram Alpha.

При нагоді я напишу окрему статтю про Wolfram Alpha, бо даний сервіс цього безумовно вартий. Але сьогодні мова про інше, тому скажу коротко, щоб ви розуміли, що це таке. Сервіс Wolfram Alpha призначений для відповідей, але не заготовлених заздалегідь, а таких, що обчислюються на вимогу користувача.

Можливості таких віджетів майже не обмежені. Ознайомитися на практиці з їх роботою можна на сайті primat.org – бібліотека прикладного математика у розділі математичні віджети.

Використовуючи такі віджети, можна розв’язувати звичайні шкільні задачі, наприклад, тригонометричні рівняння, нерівності, будувати графіки, розв’язувати логарифмічні рівняння і нерівності, обчислювати математичні вирази будь-якої складності та інше.

Математичні віджети для студентів і школярів

Рис.2. Математичний віджет.

Більш того, віджети будуть корисні і студентам-математикам та програмістам. Перелічу деякі можливості цих віджетів:

  • побудова поверхонь,
  • усі види матричних операцій (додавання матриць, добуток матриць, знаходження оберненої матриці, визначення рангу матриці),
  • векторні операції (додавання векторів, скалярний добуток, векторний добуток, змішаний добуток векторів),
  • розв’язання диференційних рівнянь,
  • знаходження невизначених та визначених  інтегралів,
  • обчислення границь (лімітів), побудова графіків у полярних координатах,
  • обчислення подвійних інтегралів, обчислення дивергенції і ротора векторного поля, частинні похідні, розкладання у ряд Фур’є
  • та інше.

Кому це може бути корисним?

Школяру і студенту для того, щоб перевірити правильність розв’язання задачі, або для того, щоб отримати повний розв’язок (у багатьох випадках надається повна послідовність дій розв’язку). Цей сервіс значно скоротить час для викладача, який зможе використати віджет для перевірки домашнього завдання своїх студентів або школярів, а також для того, щоб скласти, наприклад, завдання для контрольної роботи.

Ключові слова: , , .