Лабораторії ЦЕРН виповнилося 60 років

Логотип CERN

29 вересня 2014 року, виповнилося 60 років найбільшій в світі лабораторії фізики високих енергійЄвропейській організації з ядерних досліджень, більше відомій як ЦЕРН або CERN (від фр. Сonseil Européen pour la Recherche Nucléaire).

У цій лабораторії було зроблено багато великих відкриттів, включаючи підтвердження існування бозона Гіггса в 2012 році на Великому адронному колайдері.

Однак любимо ми ЦЕРН не за це (вірніше, не тільки за це). У 1989—1991 роках співробітник лабораторії ЦЕРН Тім Бернерс-Лі разом зі своїм колегою Робертом Кайо створили перші в світі веб-сервер, браузер і сайт та опублікували специфікації HTTP, URI і HTML. А 30 квітня в ЦЕРН оголосили, що технологія всесвітньої павутини буде передана у суспільне користування.

Концепція всесвітньої гіпертекстової павутини була запропонована Тімом Бернерс-Лі в 1989 під час роботи над внутрішньою мережею ЦЕРН. В наступні кілька років він довів її до практичної реалізації і формалізував у вигляді специфікацій основних протоколів і стандартів. Хоча про павутину Бернерса-Лі не можна сказати, що вона випередила свій час — вона завоювала світ всього за кілька років, а її автор нагороджений за свій винахід лицарським титулом і досі очолює консорціум W3C — деякі ідеї, закладені в неї, до цих пір не отримали широкого розповсюдження.

Так, початковий веб передбачався куди більш відкритим для редагування — правити документи HTML можна було прямо в браузері — в перші роки масової популярності павутини ця можливість була практично забута, і більшість користувачів стали лише пасивними споживачами контенту. Тільки з появою Вікіпедії практика відкритого редагування стала хоч трохи масовою.

Ще одна ідея Бернерса-Лі: всі частини павутини мають працювати децентралізовано, а не ієрархічно. Процес децентралізації все ще далекий від завершення і багато підсистем веб'у досі сильно централізовані. Чимало держав, усвідомивши силу мережі, активно прагнуть взяти її під контроль, а великі корпорації, всупереч принципам відкритості, намагаються замкнути користувачів в закритих комерційних екосистемах, які фрагментують мережу.

Веб — найзначніший, але не єдиний плід роботи ЦЕРН в галузі комп'ютерних технологій. Лабораторія підтримує одну з двох точок обміну інтернет-трафіком в Швейцарії. Спільно з Fermilab ЦЕРН розробляє науковий дистрибутив Linux — Scientific Linux. Навесні цього року кілька співробітників лабораторії створили поштовий сервіс ProtonMail, який претендує на роль одного з найбільш захищених в світі.

Джерело: habrahabr.ru

Ключові слова: , , , , .